آشنایی با انواع نمای بیرونی ساختمان + ویژگی‌های هر کدام

انواع نمای بیرونی ساختمان

نمای بیرونی یک ساختمان، می‌توانید تأثیر چشمگیری بر نمای یک شهر داشته باشد. هر چقدر که نمای ساختمان‌ها زیباتر باشد، شهر نیز نمای زیباتری پیدا می‌کند. برای طراحی و تزئین نمای بیرون ساختمان، متریال بسیار متنوعی وجود دارد. هر یک از این متریال، متناسب با دکوراسیون داخلی و شرایط کلی ساختمان انتخاب می‌شوند. آشنایی با انواع نمای بیرونی ساختمان به شما این امکان را می‌دهد که بهترین و شیک‌ترین گزینه را برای ساختمان خود انتخاب کنید.

انواع نمای بیرونی ساختمان

طرح‌های بسیار متنوعی برای طراحی نمای بیرونی ساختمان وجود دارد. این طرح‌ها بر اساس متریال و ظاهری که دارند، به دسته‌های متعددی تقسیم می‌شوند. انواع نمای بیرونی ساختمان شامل نمای آجری، نمای سیمانی، نمای شیشه‌ای، نمای سنگی، نمای رومی، نمای کامپوزیتی، نمای چوبی، نمای سرامیکی، نمای کلاسیک، نمای کنیتکس، نمای فلزی و همچنین نمای تلفیقی می‌شوند. در میان تمام این نماها، چند مورد از آنها هستند که محبوبیت بیشتری دارند:

1. محبوب‌ترین انواه نمای بیرونی ساختمان؛ نمای چوبی

چوب یکی از مهم‌ترین بخش‌های طبیعت است. اغلب افراد دکوراسیون چوبی را می‌پسندند و تمایل دارند تا تکه‌ای از طبیعت را درون خانه خود داشته باشند. محبوبیت چوب باعث شده تا جایگاه ویژه‌ای در انواع نمای بیرونی ساختمان نیز پیدا کند. چوب‌ها از نظر رنگ و طرح، تنوع بسیار زیادی دارند و می‌توانند به شکل‌های مختلفی مورداستفاده قرار بگیرند. در برخی از موارد، چوب به شکل طبیعی خود در نمای ساختمان به کار می‌رود. در برخی موارد نیز برش و طرح‌های خاصی روی آن ایجاد می‌کنند تا به آن جلوه متفاوتی ببخشند. هر یک از این دو روش، زیبایی خاصی دارد؛ اما بزرگ‌ترین عیب چوب، مقاومت نسبتاً پایین آن در برابر رطوبت و عوامل بیرونی است. ممکن است پس از مدتی قسمت‌هایی از چوب که در ارتباط با رطوبت هستند، دچار پوسیدگی شده و نیاز به تعویض داشته باشند.

2. نمای شیشه‌ای

نمای شیشه‌ای

نمای شیشه‌ای یکی از نماهای بسیار محبوب است که استفاده از آن مزایای بی‌شماری به همراه دارد. شیشه‌هایی که برای تزئین نمای ساختمان به کار می‌روند مقاومت بسیار بالایی دارند. این شیشه‌ها از عبور اشعه‌های مضر خورشید جلوگیری می‌کنند و درعین‌حال باعث می‌شوند تا محیط داخلی ساختمان بسیار پرنور باشد. از این نما اغلب برای ساختمان‌های اداری و تجاری استفاده می‌کنند تا هزینه‌های مصرف برق را کاهش دهند. بزرگ‌ترین عیب نمای شیشه‌ای، لک‌شدن آن پس از بارش باران است. همچنین نظافت و تمیزکردن آن (خصوصاً در ساختمان‌هایی با ارتفاع زیاد) بسیار دشوار است.

3. نمای سیمانی

زمانی که صحبت از نمای سیمانی می‌شود، در تصور اغلب افراد، نمایی به رنگ طوسی نقش می‌بندد. اما باید بدانید که نمای سیمانی، بسیار زیباتر از آن سیمان‌هایی است که در ساختمان‌سازی به کار می‌رود. سیمان‌ها از نظر رنگ و کاربرد، به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ سیمان‌سفید و سیمان سیاه. ترکیب سیمان‌سفید و پودر سنگ، یکی از متداول‌ترین انواع نمای بیرونی ساختمان است که اجرای آن بسیار ساده است. در برخی مواقع نیز می‌توان رنگ‌های مخصوص را با این نوع سیمان ترکیب کرد تا نمای ساختمان رنگی مناسب داشته باشد. رنگ‌های ابروبادی از پرطرف‌دارترین رنگ‌ها برای نمای ساختمان محسوب می‌شوند.

استفاده از سیمان سیاه، به همراه دیگر متریال امکان‌پذیر است. معمولاً برای ساختمان‌هایی که ارتفاع کمی دارند، از این نوع سیمان استفاده می‌کنند؛ زیرا اجرای آن نیاز به‌دقت و ظرافت بالایی دارد. در این نوع نما، معمولاً زیرسازی به‌وسیله ملات سیمانی انجام می‌شود. پس از آن نیز با استفاده از ترکیب دیگر متریال و سیمان، طرح‌هایی را روی دیوار ایجاد می‌کنند. محبوب‌ترین طرحی که در این نوع نما اجرا می‌شود، طرح سنگ است. خانه‌های ویلایی و خانه‌باغ‌ها بهترین مکان برای اجرای این نما هستند.

4. متنوع‌ترین انواع نمای بیرونی ساختمان با نمای آجری

یکی از محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین انواع نمای بیرونی ساختمان، نمای آجری است. البته منظور از قدیمی، ظاهر قدیمی آن نیست؛ بلکه قدیمی به این معناست که این نما، از گذشته‌های دور مورداستفاده قرار می‌گرفت. آجرها به دو دسته اجر معمولی و آجر نما تقسیم می‌شوند. از اجرهای معمولی در ساخت‌وساز و از اجرهای نما، برای دکوراسیون داخلی و نمای خارجی ساختمان استفاده می‌کنند.

متنوع‌ترین انواع نمای بیرونی ساختمان با نمای آجری

آجرهای نمای نیز به چندین دسته تقسیم می‌شوند. از محبوب‌ترین این آجرها می‌توان به آجر نسوز اشاره کرد که مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت، نفوذ آب، تغییرات آب‌وهوایی، فشار و ضربات دارد. این آجر در رنگ‌های بسیار متنوعی تولید می‌شود و شما می‌توانید هر رنگی که با ساختمان شما هماهنگ است را برگزینید. حتی در مواقعی که قصد دارید یک نمای ساده و درعین‌حال شیک برای ساختمان خود داشته باشید، می‌توانید از آجر نما سفید استفاده کنید. این آجرها ضدشوره هستند و همچنین مقاومت آنها در برابر نفوذ آب باعث می‌شود تا در برابر آلودگی‌ها نیز مقاوم باشند.

آجرهای نما در رنگ‌های سفید، طوسی، زرد، نارنجی، گلبهی، قرمز، قهوه‌ای و مشکی تولید می‌شود. هر یک از این رنگ‌ها نیز در طیف‌های متنوعی تولید می‌شوند. شما می‌توانید برای طراحی نمای خارجی ساختمان، از یک یا چندرنگ آجر به‌صورت ترکیبی استفاده کنید. همچنین می‌توانید تمام قسمت‌های بیرونی را با آجر بپوشانید و یا تنها بخشی از دیوار را بپوشانید تا طرح خاصی را پدیدآورید. آجرهای کرکره‌ای، آجرهای حصیری و آجرهای صخره‌ای از زیباترین متریال برای پوشش کل نمای بیرونی محسوب می‌شوند.

ظاهر شیک، امکان هماهنگی با سبک‌های مختلفی دکوراسیون و مناسب‌بودن قیمت آجر نما نسبت به دیگر انواع نمای بیرونی ساختمان، باعث شده تا محبوبیت این آجرها هر روز بیشتر شود.

5. نمای رومی

یکی از نماهایی که امروزه موردتوجه عده زیادی قرار گرفته است، نمای رومی می‌باشد. ریشه این نما، از معماری روم و یونان باستان می‌باشد.  مهم‌ترین و برجسته‌ترین ویژگی نمای رومی، شکوه و عظمتی است که به ساختمان می‌بخشد. در نمای رومی، سبک دکوراسیون تلفیقی از سبک‌های مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک می‌باشد. مهم‌ترین متریالی که در اجرای این نما مورداستفاده قرار می‌گیرند، شامل سنگ‌آهک، سنگ مرمر و سنگ تراورتن می‌شود. وجود این سنگ‌ها به شکل قوس‌ها و منحنی‌های زیبا، باعث شده تا نمای رومی محبوبیت خاصی در ایران داشته باشد. همچنین برای این نما اغلب از رنگ‌های سفید استفاده می‌شود که جذابیت ساختمان را دوچندان می‌کند. جالب است بدانید که برخلاف ظاهر مجلل این نما، متریالی که در طراحی آن به کار می‌روند چندان گران نیستند. عمر بالا و مقاومت در برابر شرایط آب‌وهوایی از مهم‌ترین مزایای استفاده از این نوع نما محسوب می‌شوند.

نمای رومی

6. سنگ نما طبیعی: اصیل‌ترین گزینه در انواع نمای بیرونی ساختمان

یکی دیگر از موارد بسیار مهم برای نمای ساختمان، استفاده از سنگ است. سنگ‌ها تکه‌ای از طبیعت هستند که می‌توانند ظاهر خیره‌کننده‌ای به ساختمان شما ببخشند. همچنین با استفاده از سنگ در نمای ساختمان، می‌توانید ارزش و اصالت ساختمان خود را به رخ همه بکشید. یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت استفاده از سنگ در نمای ساختمان، مقاومت بسیار بالای آن است. سنگ‌ها نه‌تنها در برابر فشار و ضربه مقاوم هستند، بلکه مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایطی همچون تغییرات آب‌وهوایی شدید و مواد شیمیایی دارند. بدین ترتیب گزینه بسیار مناسبی برای نمای بیرونی محسوب می‌شوند. سنگ نما برای مدت‌های طولانی بدون هیچ مشکلی باقی می‌ماند و همواره ظاهری زیبا و جذاب، مانند روز اول خواهد داشت.

نکته دیگری که در خصوص این مورد از انواع نمای بیرونی ساختمان وجود دارد، زیبایی ظاهری آن است. سنگ‌های طبیعی از دل طبیعت استخراج می‌شوند. بدین ترتیب طرح و رنگ هر یک از آنها زیبایی منحصربه‌فردی دارد. البته بعضی از آنها کاملاً ساده هستند که باز هم درخشش و نمای بسیار جذابی خواهند داشت. در برخی موارد نیز دیده می‌شود سنگ‌هایی که برای نمای بیرونی ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند، برجستگی‌هایی در سطح خود دارند. این موضوع نیز باعث می‌شود تا در عین سادگی، نمای بی‌نظیری داشته باشید.

The use of stone in the exterior of the building

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در خصوص این نما، قیمت آن است. سنگ‌های طبیعی معمولاً قیمت بالایی دارند. دلیل آن نیز طبیعی بودن آن است! در واقع یافتن سنگ‌هایی که ویژگی‌هایی مناسبی داشته باشند و درعین‌حال ظاهری زیبا داشته باشند، کار نسبتاً سختی است. پس از آن نیز استخراج این سنگ‌ها هزینه بالایی دارد. همچنین پس از استخراج، باید این سنگ‌ها را پردازش نمود و شکل درستی به آنها بخشید. سختی در انجام تمامی این کارها باعث می‌شود تا قیمت سنگ طبیعی نسبتاً گران باشد.

7. سنگ نما مصنوعی؛ یکی از زیباترین انواع نمای بیرونی ساختمان

یکی از معایب استفاده از سنگ طبیعی، قیمت بالای آن است. جهت حل این مشکل، سنگ‌های مصنوعی به وجود آمده‌اند. هر یک از مدل‌های سنگ مصنوعی، از مواد خاص و تحت شرایط خاصی ساخته می‌شوند؛ اما ویژگی مشترک همه آنها این است که تمامی خواص سنگ طبیعی را دارند. به طور مثال سنگ‌های مصنوعی دقیقاً مشابه سنگ‌های طبیعی در برابر فشار، ضربه، حرارت، تغییرات آب‌وهوایی و مواد شیمیایی مقاوم هستند.

حال نکته مهمی که در خصوص این نمای ساختمان وجود دارد، زیبایی ظاهری آن است. جالب است بدانید که سنگ‌های مصنوعی تنوع بسیار بالایی در طرح و رنگ دارند. همین امر موجب می‌شود تا بتوان در هر ساختمانی از آن استفاده کرد. این سنگ‌ها معمولاً وزن پایین‌تری نسبت به سنگ طبیعی دارند که باعث می‌شود نصب راحتی هم داشته باشند. در نهایت نیز برخی از آنها ویژگی‌های خاصی همچون خم‌پذیری دارند که به شما امکان نصب در سطوح غیر صاف (منحنی) را هم می‌دهد. بدین ترتیب اگر قصد دارید که از سنگ طبیعی در نمای ساختمان خود استفاده کنید، اما درعین‌حال بودجه زیادی برای انجام این کار ندارید، می‌توانید سنگ مصنوعی را جایگزین آن کنید.

سنگ نما مصنوعی

بهترین نمای بیرونی ساختمان کدام است؟

در انتخاب بهترین مدل از انواع نمای بیرونی ساختمان، موارد متعددی دخیل هستند. به‌طورکلی نمی‌توان یک نمای مشخص را به‌عنوان بهترین نما انتخاب کرد؛ بلکه هر ساختمان متناسب با شرایط خود، نیازمند نمایی خاص است. از مهم‌ترین عوامل در تعیین نمای بیرونی می‌توان به ارتفاع ساختمان، ابعاد و متراژ بیرونی سطحی که احتیاج به نما دارد، منطقه‌ای که ساختمان در آن قرار دارد، شرایط و نمای ساختمان‌های اطراف اشاره کرد. شما می‌توانید بهترین نما برای ساختمان موردنظر خود را با توجه به این عوامل تعیین کنید.

تنوع در طرح و رنگ کدام یک از انواع نمای بیرونی ساختمان بیشتر است؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام انتخاب نمای ساختمان به آن توجه می‌شود این است که کدام نما، تنوع بیشتری در طرح و رنگ دارد. در واقع وجود تنوع باعث می‌شود که شما بتوانید مناسب‌ترین گزینه را با توجه به شرایط ساختمان خود انتخاب کنید. در میان مواردی که برای نمای ساختمان معرفی کردیم، آجرها و سنگ‌ها (به‌خصوص سنگ‌های مصنوعی) تنوع بسیار بالایی دارند.

همانطور که اشاره کردیم یکی از مهم‌ترین انواع آجرهای نما، آجرهای نسوز محسوب می‌شوند. این آجر مدل‌های بسیار متنوعی از جمله آجر شاموتی، آجر لفتون و آجر انگلیسی دارد. البته رنگ‌بندی‌های بسیار متنوعی هم در این آجر وجود دارد. یکی دیگر از دسته‌بندی‌های آجر نما، با نام آجر دکوراتیو شناخته می‌شود که شامل مدل‌های متنوعی از جمله آجر هلندی، آجر قزاقی، آجر سنتی یا خشتی و آجرهای لعاب‌دار می‌شود.

از سوی دیگر نیز سنگ‌ها شامل مدل‌های بسیار جذابی از جمله تراورتن، کوارتز، اونیکس، سمنت پلاست و کورین می‌شوند. حال شاید این سؤال برای شما به وجود بیاید که نمای سنگ بهتر است یا آجر؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که هر یک از این دو مورد، ویژگی‌های خاصی دارند که نمی‌توان آنها را با یکدیگر مقایسه کرد. به‌طورکلی این دو مورد از انواع نمای بیرونی ساختمان در سطح یکسانی قرار دارند و تنها معیار برای انتخاب آنها، بودجه و سلیقه شماست؛ زیرا تقریباً تمامی کاربردهای این دو مورد مشابه یکدیگر هستند. به طور مثال نمای ساختمان ویلایی با آجر نسوز و سنگ تراورتن انجام می‌شود. به همین ترتیب نیز در کنار هر یک از مدل‌های آجر نما، یک مدل سنگ نیز وجود دارد که کاربرد یکسانی با آن دارد.

معرفی بهترین مرجع برای خرید انواع نمای بیرونی ساختمان

از نکات مهمی که برای تهیه نمای بیرونی ساختمان باید به آن توجه کنید، انتخاب مرجعی معتبر برای خرید است. دقت داشته باشید که اگر بتوانید محصولات موردنظر خود را به صورت مستقیم از کارخانه‌های تولیدکننده تهیه نمایید، می‌توانید با حذف واسطه‌ها، تا حدود زیادی به کاهش هزینه‌های خود نیز کمک کنید. چنانچه در میان انواع نمای بیرونی ساختمان، آجرهای نسوز یا دکوراتیو را برگزیده‌اید، باید نگاهی به  لیست شرکت های تولید کننده آجر نسوز و آجر دکوراتیو بیندازید. در این لیست نام کارخانه آجرنما مروارید می‌درخشد. شما می‌توانید تمامی آجرهای موردنیاز خود را بدون واسطه از این مرجع به صورت حضوری و تلفنی تهیه نمایید.

تمامی محصولات این کارخانه از بهترین و باکیفیت‌ترین مواد اولیه و تحت شرایط بسیار مناسبی تولید می‌شوند. همین موضوع باعث می‌شود تا محصولاتی که به دست شما می‌رسند بسیار مرغوب باشند و طول عمر بالایی داشته باشند. چنانچه تمایل دارید تا در کنار زیبایی نمای ساختمان، از موادی باکیفیت برای آن استفاده کنید، آجرنمای تولید شده در کارخانجات تولیدی مروارید، بهترین گزینه برای شماست.

انتشار در شبکه اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *