چند ایده برای اجرا باغچه با آجر + نکات طلایی

اجرا باغچه با آجر

گل‌ها و گیاهان حس و حال بسیار خوبی در خانه ایجاد می‌کنند. گیاهان علاوه بر فوایدی که بر اکسیژن و هوای ساختمان دارند، به زیبایی آن هم کمک می‌کنند. برای افزایش زیبایی و جلوه بیشتر در هنگام استفاده از گیاهان، باید از گلدان‌هایی متناسب با دکوراسیون خانه استفاده کرد. البته برخی از گیاهان را نیز می‌توان درون باغچه کاشت. جالب است بدانید که امروزه عده زیادی هستند که ترجیح می‌دهند باغچه‌هایی کوچک را درون خانه خود اجرا کنند تا یک گلدان مقاوم و دائمی داشته باشند. اجرا باغچه با آجر یکی از جذاب‌ترین ایده‌ها برای حیاط و حتی استفاده در دکوراسیون داخلی است.

انواع باغچه با آجر

برای اجرا باغچه با آجر با مدل‌های متنوعی سروکار خواهید داشت که هر یک از این مدل‌ها در محل خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرند. برخی از زیباترین باغچه‌هایی که می‌توانید با آجر بسازید، به شرح زیر است:

1. باغچه مربعی کوچک در خانه

در برخی مواقع می‌توان باغچه‌هایی با ابعاد (طول و عرض) کمتر از 1 متر در خانه ساخت. این باغچه‌ها در واقع همان گلدان‌هایی هستند که می‌توانید یک نوع گل را درون آن بکارید. به طور مثال زمانی که این باغچه در یک گوشه از خانه قرار دارد، می‌توانید از گل‌های رونده مانند پتوس کمک بگیرید. همچنین می‌توانید از درختچه‌ها نیز استفاده کنید. در مقابل، اگر این باغچه یا گلدان در نقطه میانی خانه قرار بگیرند، باید از گل‌هایی که رشد زیادی ندارند استفاده کنید. حال وابسته به میزان نور، می‌توانید گل‌هایی مانند سانسوریا، فیکوس، زاموفیلیا و یا حتی گل‌هایی مانند شمعدانی و کالانکوئه را در آن بکارید.

2. باغچه مستطیلی، در گوشه‌ای از خانه

بعضی از افراد ترجیح می‌دهند در هنگام اجرا باغچه با آجر، آن را در مرکز توجه قرار ندهند. این دسته از افراد می‌توانند باغچه‌هایی با عرض کم و طول دلخواه، در قسمت‌های ورودی یا راهرو خانه اجرا کنند. اغلب این باغچه‌ها نور چندانی دریافت نمی‌کنند. به همین جهت می‌توان از کاکتوس‌های مقاوم به نور کم استفاده کرد. همچنین می‌توان سطح باغچه را با سنگ‌های مختلف پوشاند. زمانی که میزان نور دریافتی این باغچه‌ها نسبتاً زیاد باشد، گزینه‌های متنوع‌تری برای انتخاب گل پیشِ رو خواهید داشت.

3. باغچه در گوشه حیاط

باغچه در گوشه حیاط

اجرا باغچه با آجر، از بهترین تزئینات برای گوشه‌های حیاط محسوب می‌شود. این باغچه‌ها را می‌توان در هر ابعادی ساخت؛ زیرا معمولاً در فضای باز، محدودیتی از این نظر وجود ندارد. ازآنجاکه حیاط خانه یا محیط بیرونی هر ساختمانی، دکوراسیون خاصی ندارد، می‌توان از آجرهایی با طرح و رنگ‌های متنوع استفاده کرد و به فضا روح بخشید. البته باید تا حدودی به نمای بیرونی ساختمان نیز توجه کنید تا باغچه شما با آن در تضاد نباشد.

4. اجرا باغچه با آجر در میانه حیاط

در حالتی که بخواهید باغچه را در میان حیاط اجرا کنید، گزینه‌های بسیار متنوعی برای شما وجود خواهد داشت. می‌توانید هر ردیف از دیوار باغچه را با ارتفاع متفاوتی بچینید تا به آن تنوع ببخشید. همچنین اگر امکان داشته باشید، می‌توانید چندین باغچه با ابعاد متفاوت در کنار هم بسازید. البته از زیبایی باغچه‌هایی که در اطراف راهرو خانه ساخته می‌شوند نیز نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.

آجرهای مناسب برای اجرا باغچه

اولین و ارزان‌ترین محصولی که برای اجرا باغچه با آجر به ذهن هر کسی خطور می‌کند، آجر معمولی است. آجرهای معمولی چندان مناسب باغچه نیستند و هنگامی که به‌صورت مستمر با رطوبت در تماس باشند، دچار فرسایش می‌شوند. برای حل این مشکل می‌توان از آجر نسوز یا آجر نما استفاده کرد. این آجرها ظاهر بسیار زیبایی دارند و در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود. رنگ آجر نسوز کاملاً طبیعی است و همین امر موجب شده تا دوام بالایی داشته باشد و زمانی که به‌صورت مستمر با آب و رطوبت در تماس است، دچار تغییر رنگ نشود.

از دیگر ویژگی‌های آجر نسوز، می‌توان به مقاومت بسیار بالای آن در برابر گرما، سرما، تغییرات آب‌وهوایی، فشار و ضربات اشاره کرد. تمامی این ویژگی‌ها در کنار ظاهر زیبا، باعث شده تا آجر نسوز بهترین گزینه برای ساخت باغچه در محیط داخلی و یا خارجی هر ساختمانی باشد. همچنین این آجرها ضدشوره هستند و به نحوی تولید می‌شوند که جلبک نتواند روی آنها رشد کند. در نهایت نیز مناسب بودن قیمت آجر نما باعث شده تا محبوبیت آن هر روز بیشتر شود.

رنگ‌های آجر نسوز شامل سفید، کرم، قهوه‌ای روشن، قرمز، جگری و قهوه‌ای تیره می‌شود. در این میان باید دقت کنید که آجر نما سفید و کرم، در برابر آلودگی‌ها حساس‌تر هستند و به همین جهت چندان مناسب ساخت باغچه نمی‌باشند. در مقابل، رنگ‌هایی از طیف قهوه‌ای و قرمز، گزینه‌های مناسب‌تری محسوب می‌شوند؛ حتی می‌توان این رنگ‌ها را به‌صورت ترکیبی نیز در کنار هم استفاده کرد.

نکات مهم در اجرا باغچه با آجر

نکات مهم در اجرا باغچه با آجر

برای اجرا باغچه با آجر، باید به نکاتی توجه کنید تا بتوانید بهترین و زیباترین باغچه را در خانه خود خلق کنید. برخی از این نکات به شرح زیر است:

  1. در ابتدا باید اندازه مناسبی برای ارتفاع باغچه در نظر بگیرید. ارتفاع باغچه باید در حدی باشد که ریشه گیاه موردنظر شما، فضای کافی برای رشد داشته باشد. همچنین باید دقت کنید که بهتر است چند سانتیمتر ارتفاع را بلندتر در نظر بگیرید تا با سطح خاک فاصله داشته باشد و خاک بیرون نریزد. در نهایت نیز باید ارتفاع آن به حدی باشد که کاشت گل و رسیدگی به آنها، به‌راحتی انجام شود.
  2. بندکشی آجرها باید با بهترین کیفیت انجام شود. آجرهای نسوز در برابر رطوبت مقاوم هستند؛ اما ممکن است در درازمدت، بندکشی‌ها از هم بپاشند. به همین جهت توصیه می‌شود که بندکشی‌ها را با استفاده از مرغوب‌ترین و باکیفیت‌ترین مواد انجام دهید.
  3. پس از ساخت باغچه، بهتر است کف آن را با ماسه پر کنید تا آب اضافی گل‌ها از خاک خارج شود. در غیر این صورت ممکن است خاک باغچه برای مدتی طولانی مرطوب بماند و علاوه بر پوسیدن ریشه گیاه، باعث خراب‌شدن بندکشی و کثیف‌شدن باغچه شود.
  4. در هنگام آبیاری دقت کنید که آب زیادی به باغچه ندهید و همچنین آب سطح بیرونی باغچه را کثیف نکند. یکی از مهم‌ترین مزایای اجرا باغچه با آجر این است که می‌توان به‌راحتی آجرها را با استفاده شوینده‌های معمولی تمیز کرد؛ اما ممکن است تکرار این فرایند به بندکشی‌ها آسیب وارد کند.
  5. در نهایت نیز به‌خاطر داشته باشید که مهم‌ترین اقدامی که باید برای اجرا باغچه با آجر انجام دهید، تهیه آجرهایی باکیفیت است. چنانچه به دنبال محصولاتی باکیفیت و درعین‌حال با قیمتی مناسب هستید، کارخانجات تولید آجرنمای مروارید، آماده خدمت‌رسانی به‌صورت حضوری و تلفنی به شما عزیزان می‌باشد.

انتشار در شبکه اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *