7 قدم برای تمیز کردن آجر نما

تمیز کردن آجر نما

امروزه استفاده از آجر نما در میان مردم طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که در مورد هر یک از انواع نمای بیرونی ساختمان وجود دارد، تمیزکردن آنها است. نمای بیرونی همواره در تماس با آلودگی‌ها قرار دارد و اگر آن را برای مدتی طولانی تمیز نکنید، زیبایی ظاهری خود را از دست خواهد داد. به همین جهت تمیز کردن آن اهمیت زیادی دارد. یکی از محبوب‌ترین متریالی که برای نمای بیرونی ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد، آجر نما است. تمیز کردن آجر نما با تمیز کردن دیگر مدل‌های نمای ساختمان متفاوت است. برای  تمیز کردن آجر نما چند روش وجود دارد که در ادامه به معرفی بهترین آنها می‌پردازیم:

1. پوشش آجر با نانو یا رزین

پیشگیری بهتر از درمان است! پیش از آنکه به فکر تمیز کردن آجر نمای ساختمان باشید، بهتر است از کثیف‌شدن آن جلوگیری کنید. اگر ساختمان شما در محیطی واقع شده که در معرض آلودگی‌های زیادی قرار دارد، بهتر است برای جلوگیری از کثیف‌شدن آن، از یک محافظ استفاده کنید. پوشش نانو بهترین گزینه برای حفاظت از آجر نما محسوب می‌شود. اغلب مدل‌های آجر نسوز، در برابر نفوذ آب مقاوم هستند؛ برای آن دسته از اجرهای نما که مقاومت زیادی در برابر نفوذ آب و رطوبت ندارند، می‌توانید از پوشش نانو استفاده کنید. پوشش نانو باعث می‌شود که در گام اول، آجر در برابر آب مقاوم باشد. این ویژگی باعث می‌شود تا آجر از مشکلاتی همچون شوره و رشد جلبک که در اثر ارتباط زیاد با آب به وجود می‌آیند، در امان باشد.

در قدم بعدی، مواد نانو به‌عنوان یک لایه محافظتی در برابر گردوغبار، انواع چربی‌ها، رنگ و… عمل می‌کند. همچنین با استفاده از این مواد، سطح نمای بیرونی کاملاً صاف و صیقلی می‌شود؛ همین امر موجب می‌شود تا تمیز کردن آجر نمای ساختمان، با ساده‌ترین روش‌ها انجام شود.

2. تمیز کردن آجر نما با آب

اولین و ساده‌ترین روشی که در نظافت وجود دارد، شستشو به‌وسیله آب است. برای تمیز کردن آجر نما با آب، باید آب با فشار زیادی با آجر برخورد کند تا آلودگی‌ها را از روی آن پاک کند. زمانی که آجرها پوشیده از گردوغبار باشند یا خاک و گل روی آنها چسبیده باشد، می‌توان به‌وسیله آب تمام این آلودگی‌ها را برطرف کرد. وجود رزین روی آجر، باعث می‌شود تا پاک‌کردن آن با آب، سرعت بیشتری داشته باشد.

تمیز کردن آجر نما با آب

3. استفاده از بخار آب برای تمیز کردن نمای آجری ساختمان

آلودگی‌ها تنها محدود به گردوخاک نمی‌شوند؛ در برخی مواقع ممکن است آجر با مواد مقاوم‌تری (مانند چربی) آلوده شود. در چنین مواقعی می‌توان از بخار آب کمک گرفت. گرمایی که بخار آب دارد، باعث می‌شود تا آلودگی‌ها راحت‌تر از سطح آجر پاک شوند. البته این بخار نیز باید با فشار زیاد و چندین بار روی آجر اعمال شود تا بتواند آن را کاملاً پاک کند.

4. سنباده کشی آجر

در برخی مواقع امکان تمیز کردن آجر نما با آب وجود ندارد و یا آلودگی به حدی شدید است که با آب پاک نمی‌شود. برای حذف این آلودگی‌ها می‌توان از سنباده آجر استفاده کرد. در این حالت باید توجه داشته باشید که تمامی قسمت‌های آجری را به‌اندازه‌ای مشخص سنباده بکشید تا سطح آن یکدست باقی بماند. البته امکان سنباده کشیدن برای آجرهایی که با نانو پوشانده شده‌اند وجود ندارد.

همچنین در هنگام سنباده کشیدن باید دقت و ظرافت کافی داشته باشید تا آسیب زیادی به بافت آجر وارد نکنید. در غیر این صورت، پس از مدتی آجر دچار فرسودگی خواهد شد و عمر آن به پایان می‌رسد. سنباده کشیدن یکی از بهترین راه‌ها برای تمیز کردن آجر نما سفید  است؛ زیرا در صورت آلوده‌شدن این آجر، سفیدی آن به‌وسیله آب برنمی‌گردد و لازم است که سطح بیرونی آن سنباده کشیده شود.

5. استفاده از شوینده

یکی دیگر از راه‌های تمیز کردن آجر نما، استفاده از مواد شوینده است. برای استفاده از شوینده‌ها، باید در ابتدا آجرها را با کف بپوشانید.  سپس نیز نوبت به استفاده از فرچه می‌رسد. تمام قسمت‌های آجری را با فرچه تمیز کنید و در نهایت نیز دیوار را با آب بشویید. در مواقعی که ارتفاع ساختمان زیاد است و امکان فرچه کشیدن وجود ندارد، می‌توانید کف را با فشار بالا (همانند آب) روی دیوار بریزید و چندین دقیقه به آن استراحت دهید تا آلودگی‌ها را در خود حل کند. در نهایت نیز نما را با آب بشویید. البته در مواقعی که آجر دچار شوره شود، باید از فرچه هم استفاده کنید.

استفاده از شوینده

دقت کنید که شوینده‌های قوی باعث آسیب به بافت آجر می‌شوند. بهتر است از شوینده‌های ملایم‌تر استفاده کنید. همچنین ازآنجایی‌که رنگ آجرهای نما کاملاً طبیعی است، می‌توانید کمی سفیدکننده را با شوینده مخلوط نمایید. تنها باید دقت داشته باشید که این مواد مدت زیادی روی نما باقی نماند.

6. استفاده از کلر برای تمیز کردن آجر نما

برای استفاده از این روش، کافی است تا مقدار مساوی از کلر و آب را با هم مخلوط کنید. این محلول باید روی دیوار آجری اسپری شود. برای این کار می‌توانید از سم‌پاش هم استفاده کنید. کلر می‌تواند تمام شوره‌ها و لکه‌های روی دیوار را از بین ببرد. البته باید دقت کنید که پس از اسپری‌کردن کلر، نباید به آن اجازه خشک‌شدن دهید؛ زیرا ممکن است پاک‌کردن آن از روی آجر دشوار شود. بدین ترتیب باید اندکی پس از استفاده از محلول آب و کلر، نمای آجری را آب‌کشی نمایید.

7. جوهرنمک برای تمیز کردن آجر نما

جوهرنمک یکی از پاک‌کننده‌های بسیار قوی است. بهتر است تنها زمانی از این ماده استفاده کنید که نمای شما دچار آلودگی‌های شدیدی شده است. به طور مثال زمانی که بندکشی آن به شکل اصولی انجام نشده و باعث کثیف‌شدن آجرها شده است، می‌توانید از محلول جوهرنمک و آب استفاده کنید. بهتر است این محلول را تنها برای قسمت‌هایی که دچار آلودگی هستند استفاده کنید تا به بافت آجر آسیبی وارد نکند. همچنین نباید اجازه دهید که این محلول برای مدت زیادی روی آجر باقی بماند.

بهترین روش برای تمیز کردن آجر نما کدام است؟

قطعاً شستشو و تمیز کردن یک محصول باکیفیت، بسیار راحت‌تر از تمیزکردن محصولات بی‌کیفیت است. آجرهای نمایی که از متریال مرغوب تهیه شده‌اند، تا حدود زیادی در برابر نفوذ آب و شوره‌ها مقاوم هستند. اگرچه با افزایش کیفیت متریال، قیمت آجر نما نیز افزایش پیدا می‌کند؛ اما باید بدانید که افزایش کیفیت، به معنای سهولت در نگهداری است. بدین ترتیب توصیه می‌شود تا محصولات موردنیاز خود را از یک مرجع معتبر تهیه نمایید. تمامی محصولات موجود در کارخانجات تولیدی آجر نمای مروارید با بهترین کیفیت تولید شده و همچنین با بهترین قیمت به دست مشتریان می‌رسند. چنانچه شما نیز به دنبال محصولی باکیفیت برای نمای ساختمان هستید، می‌توانید به‌صورت حضوری و یا تلفنی ثبت سفارش نمایید.

انتشار در شبکه اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *