کاربردهای آجر نسوز چیست؟

کاربردهای آجر نسوز

یکی از جذاب‌ترین و پرکاربردترین مصالحی که در ساختمان‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد، آجر نسوز است. آجر نسوز در نمای بیرونی ساختمان و همچنین در دکوراسیون داخلی کاربرد دارد و می‌توان به شکل‌های مختلفی از آن استفاده کرد. اما کاربردهای آجر نسوز تنها محدود به ساختمان‌سازی نمی‌شود. این آجر ویژگی‌های بسیار خاصی دارد که باعث شده در صنایع مختلف، کاربرد داشته باشد.

آجر نسوز چه ویژگی‌هایی دارد؟

پیش از آنکه به بررسی کاربردهای آجر نسوز بپردازیم، بهتر است با ویژگی‌های آن آشنا شوید. دلیل نام‌گذاری آجر نسوز، مقاومت آن در برابر حرارت است. این آجرها ضدحریق بوده و به‌نوعی عایق آتش محسوب می‌شوند. این آجر در دمای بالای 1000 درجه سانتیگراد، در طور چند روز متوالی پخته می‌شود و طی این مدت نیز شوک‌هایی به آن وارد می‌شود. این روش پخت باعث می‌شود که آجر مقاومت بسیار بالایی پیدا کند. مقاومت در برابر سرما و تغییرات شدید آب‌وهوایی نیز یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته این آجر است.

آجرهای نسوز در برابر ضربات نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. همچنین در برابر شوینده‌ها مقاومت بالایی داشته و دچار فرسایش نمی‌شوند. از دیگر ویژگی‌های مثبت این آجر می‌توان به جذب بسیار پایین رطوبت و ضدشوره بودن آن اشاره نمود. تمام این ویژگی‌ها در کنار هم باعث شده تا کاربردهای آجر نسوز بسیار وسیع باشد.

مهم‌ترین کاربردهای آجر نسوز

به‌طورکلی کاربردهای آجر نسوز به دو دسته تقسیم می‌شود: ساختمان‌سازی و صنایع تولیدی (کوره‌ها). در هر دسته نیز کاربردهای متفاوتی دارد که مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:

1. کاربردهای آجر نسوز در دکوراسیون داخلی ساختمان

امروزه سنگ‌های آنتیک و دکوراتیو، جایگاه خاصی در دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها پیدا کرده‌اند. این سنگ‌ها می‌توانند جذابیت و جلوی بی‌نظیری در محیط ایجاد کنند؛ اما بزرگ‌ترین عیب سنگ‌ها، قیمت تقریباً بالایی است که دارند. آجرهای نسوز در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند که برخی از آنها می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای سنگ باشند. به طور مثال آجر آنتیک ظاهری زیبا و درعین‌حال قیمت بسیار مناسبی دارد. استفاده از آن می‌تواند ظاهر خاصی در خانه شما ایجاد کند. از انواع آجر نسوز می‌توان به شکل‌های مختلفی در دکوراسیون داخلی استفاده کرد. به طور مثال می‌توان از آجر نما پشت تلویزیون نیز استفاده کرد.

کاربردهای آجر نسوز در دکوراسیون داخلی ساختمان

2. نمای خارجی ساختمان

از دیگر کاربردهای آجر نسوز می‌توان به استفاده در نمای بیرونی ساختمان اشاره نمود. این آجر در رنگ‌های بسیار متنوعی تولید می‌شود و می‌توان به‌صورت تک‌رنگ یا ترکیبی از چندرنگ، از آن استفاده کرد. همانطور که اشاره شد، آجر نسوز عایق حرارتی است. استفاده از آن در نمای ساختمان می‌تواند به جلوگیری از هدررفتن انرژی کمک کند. همچنین این ویژگی باعث می‌شود که امنیت ساختمان تا حدود زیادی حفظ گردد.

3. کاربردهای آجر نسوز در کوره‌ها

بهترین و مناسب‌ترین متریال برای ساخت کوره، آجر نسوز است. آجر نسوز حتی اگر برای زمانی طولانی در کوره‌ای مورداستفاده قرار بگیرد، دچار هیچ مشکلی نمی‌شود. این آجرها در کف کوره، دیواره کوره و همچنین به‌عنوان دودکش مورداستفاده قرار می‌گیرند. جالب است بدانید که این آجرها حتی در کوره‌های صنایع فولاد نیز کاربرد دارند. این موضوع نشانی از مقاومت بسیار بالای آنان در برابر گرما می‌باشد.

5. شومینه

ساخت شومینه یکی از شناخته‌شده‌ترین کاربردهای آجر نسوز محسوب می‌شود. شومینه به‌صورت مستمر و مستقیم با حرارت بالا در ارتباط است. همانطور که اشاره شد، مقاومت آجر نسوز به حدی بالا است که در کوره‌ها نیز دچار مشکل نمی‌شود؛ بنابراین می‌توان بدون هیچ مشکلی از این اجرها برای ساخت شومینه نیز استفاده کرد. نکته مهمی که در ساخت شومینه با آجر نسوز وجود دارد، توجه به رنگ آن است. در قدم اول باید رنگی را انتخاب کنید که با دکوراسیون داخلی خانه هماهنگ باشد. همچنین اگر از آجر نما در دیگر بخش‌های خانه استفاده کردید، باید تناسب را میان این آجرها برقرار کنید.

نکته دیگری که در خصوص رنگ آجر برای ساخت شومینه وجود دارد، استفاده از رنگ‌های تیره‌تر است. اجرهای نسوز از مواد کاملاً طبیعی تهیه می‌شوند. به همین ترتیب رنگ آنها نیز کاملاً طبیعی است و تحت هیچ شرایطی تغییر نمی‌کند. اما ازآنجایی‌که شومینه به‌صورت مستمر احتیاج به تمیزکردن دارد، بهتر است رنگی از آجر را انتخاب کنید که کمتر آلودگی‌ها را نشان دهد. به طور مثال استفاده از آجر نما سفید، چندان مناسب شومینه است؛ در مقابل، آجر نسوز انگلیسی که به رنگ‌های قرمز، جگری و قهوه‌ای تولید می‌شود، گزینه بسیار مناسبی برای شومینه است. البته به‌شرط آنکه با دیگر بخش‌های دکوراسیون داخلی هماهنگ باشد.

شومینه

6. ساخت باربیکیو

باربیکیو معمولاً در فضای آزاد قرار دارد و شرایط آب‌وهوایی روی آن تأثیر می‌گذارند. استفاده از متریال مقاوم برای ساخت باربیکیو، اهمیت زیادی دارد. با توجه به مقاومت آجر نسوز، بهترین و زیباترین گزینه برای ساخت باربیکیو محسوب می‌شود.

7. دیوار آلاچیق

آلاچیق‌ها نیز شرایطی مشابه باربیکیو دارند و همواره در معرض شرایط آب‌وهوایی مختلف قرار می‌گیرند. همچنین مقاومت دیوارهای آلاچیق در برابر فشار بسیار مهم است. آجر نسوز می‌تواند تمام انتظاراتی که از مصالح ساخت آلاچیق دارید را برطرف کند.

8. ساخت باغچه

یکی از زیباترین کاربردهای آجر نسوز، مربوط به ساخت باغچه است. باغچه‌ها فضای مرطوبی دارند و دیوار آنها باید در برابر رطوبت مقاوم باشد. همانطور که اشاره شد، آجر نسوز درصد بسیار پایینی از رطوبت را جذب می‌کند و همین امر باعث می‌شود تا شرایط برای رشد جلبک مهیا نشود. همچنین این آجرها ضدشوره هستند؛ به همین جهت مقاوم‌ترین گزینه برای ساخت باغچه محسوب می‌شوند که می‌توانند در درازمدت، تمیزی خود را نیز حفظ کنند.

9. ساخت پله و راهرو

زمانی که می‌خواهد وارد محیط خانه شوید، باید از پله‌ها و راهروی خانه عبور کنید. زیبایی این فضا باعث می‌شود تا احساس بهتری نسبت به خانه داشته باشید. یکی از کاربردهای آجر نسوز، ساخت پله و راهرو است. رنگ‌های رایجی که برای ساخت پله مورداستفاده قرار می‌گیرند شامل قرمز، جگری، کرم تیره، قهوه‌ای روشن و قهوه‌ای تیره می‌شود. همچنین برای برخی از خانه‌ها می‌توان از آجر نسوز مشکی استفاده کرد.

10. کف‌پوش

از دیگر کاربردهای آجر نسوز، می‌توان به کف‌پوش‌ها اشاره کرد. هر چند که هنوز استفاده از آجر نسوز به‌عنوان کف‌پوش چندان شناخته نشده است، اما باید بدانید که آجر نسوز تمام ویژگی‌های لازم را دارد. به‌علاوه، بر خلاف بسیاری از کف‌پوش‌های متداول امروزی، آجر نسوز لق نمی‌شود و اختلاف سطح نیز در آن به وجود نمی‌آید. همچنین برخی از کف‌پوش‌ها به مرو زمان دچار تغییر رنگ می‌شوند؛ اما آجر نسوز از این قاعده مستثنی است.

به‌طورکلی مناسب‌بودن قیمت آجر نما و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن باعث شده تا کاربردهای بسیار وسیعی داشته باشد. در مورد کاربردهای آجر نسوز می‌توان این‌گونه گفت که در هر نقطه‌ای از خانه، می‌توان به‌جای هر مصالحی (مصالح مشابه آجر مانند بلوک، سنگ و…) از آجر نسوز استفاده کرد.

انتشار در شبکه اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *